« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Wtorek, 26 maja 2020.Imieniny: Filipa, PaulinyNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

Na marginesie Międzynarodowego Dnia Kobiet

Autor: Obserwator
Czwartek, 9 marca 2017, 8:14
Za tzw. komuny wiele spraw i rytuałów było jasnych i przewidywalnych, choć z reguły – niewesołych. Dzień Kobiet oznaczał, że bohaterki tego dnia otrzymywały w pracy goździka (ewentualnie tulipana). Czekoladek raczej nie, bo z tym akurat był deficyt. Dodatkiem do kwiatka były raczej rajstopy. Z nimi też był deficyt, ale mniejszy, niż z czekoladkami.
Mężowie bohaterek dnia pili za zdrowie bohaterek. A potem chorowali. Bywało i tak, że wieczorem ściągali do domu na miękkich nogach z resztkami poobijanych o trotuar kwiatków i usiłowali je wręczyć. Z reguły to powodowało awantury, ale one też były do przewidzenia, a w niektórych domach była to część rytuału.

Dziś nie ma komuny, a nawet tak marnej imitacji komuny, jak to było w latach 70-tych i 80-tych. Rytuały przestały istnieć. Kobiety się wyzwoliły na niepodległość i wykorzystują Dzień Kobiet, żeby urządzać manifestację w obronie kobiet. Jest w tym coś przeraźliwie smutnego. Równie smutnego, jak tamte Dni Kobiet. Tylko inaczej.

A może jednak to jest smutniejsze. O ile dawniej konflikt przebiegał na linii „Żona-Mąż”, to teraz ta linia biegnie między „Kobietą” a „Systemem”. To gorzej, bo „System” jest niepijący, ale bywa że upokarza dużo bardziej, niż najbardziej zachlany małżonek. Dręczy na trzeźwo.

Rajstopy są w każdym kiosku, a nawet na poczcie, między znaczkami pocztowymi, przy czym cena rajstop i znaczków pocztowych zaczyna się zbliżać. Ale „System” powoduje, że niedawne zdobycze kobiet zaczynają się w niepokojącym tempie od nich oddalać. Niektóre nawet znikają całkiem. Dawniej było nie do pomyślenia, żeby w Polsce premierem była kobieta. „Za komuny” Państwem i Partią (co na jedno wychodziło) rządzili mężczyźni. Od czasu do czasu szwaczka zostawała Posłem na Sejm (nie posłanką, a posłem) i była pokazywana, jako dowód równouprawnienia. Niby, że też może być Posłem, chociaż jest kobietą.

Dziś są ministerki i posłanki, więc niby jest lepiej, chociaż wygląda na to, że jest jednak gorzej. Nawet premier jest kobietą (premierką), ale wygląda na to, że może lepiej byłoby dla kobiet, gdyby premier był mężczyzną. Przynajmniej można byłoby mu powiedzieć, że jest męską szowinistyczną świnią. A do premierki – kobiety nie można powiedzieć, że jest męską świnią. Nawet kobieta tego nie powie, a facet – tym bardziej. Co do posłanek także rodzą się pewne wątpliwości. Kobieta bowiem – wedle konwencjonalnych wzorców – jest istotą pełną empatii, ciepła i delikatności. I elegancji. A kiedy widać w telewizorze posłankę Pawłowicz, to okazuje się, że ona jest pełna czegoś innego, co nawet trudno nazwać.

I może się okazać, że Międzynarodowy Dzień Kobiet (bo taka była pełna nazwa święta 8 Marca) znowu będzie potrzebny, żeby kobiety mogły walczyć o to, co już kiedyś wywalczyły, ale tym razem muszą zetrzeć się z kobietami w rodzaju posłanki Pawłowicz, ministerki Zalewskiej, czy premierki Szydło. I trudno nawet napisać, że to będzie bratobójczy bój, bo przecież kobieta kobiecie bratem nie jest, a nie każda kobieta chciałaby mieć za siostrę posłankę Pawłowicz, nawet tylko po to, żeby jej powiedzieć, co myśli o potężnym ładunku kobiecości, jaką emanuje Pani Posłanka.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~inge | 9 marca 2017, 10:21*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.118.206)
Ależ przewrotna ta wypowiedż obserwatora.To,że premierem jest kobieta to pewnie też w ramach ograniczania praw kobiet.Jako przykład nieodpowiedniego zachowania posłanek przywołuje pan p.Pawłowicz.Dla mnie p.Pawłowicz to elegancja w porównaniu z innymi posłankami z Nowoczesnej czy PO. Byłam kobieta w PRL i teraz też jestem.Czuję się wolna i szczęśliwa.Może tylko brak mi trochę kurtuazji i elegancji w zachowaniu młodszych mężczyzn w stosunku do kobiet. Kiedyś było inaczej.Prostactwo i chamstwo zdarzało się,ale było potępiane .Teraz to norma.W działaniach rządu PIS(nie jestem członkiem)widzę szacunek dla kobiet,troskę o ich byt,warunki życia a nie ograniczanie praw.
~AD966 | 9 marca 2017, 11:50ip-5-*-236-9.multi.internet.cyfrowypolsat.pl (5.*.236.9)
inge ,kłamiesz jak najęta.Nie zauważyłaś że młodzież żeńska stała się bardziej męska,jest niezależna od mężczyzny bo potrafi zapracować na siebie. To że premierem jest kobieta to wybieg socjo-techniczny jest tylko głosnikiem szowinisty JK. Kobiety aby miały wolność muszą się wyzwolić od władzy biskupów i kardynałów. Jak nie to mogą zapłonąć stosy.Tak było jak pisze Obserwator w latach 60 do 90tych bo tak nas wychowywano w domy ,to pokłosie nauk księdza z ambony o poddaństwie i posłuszeństwie.
~B+ | 9 marca 2017, 13:25atq110.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.254.110)
@AD966 Masz jakąś obsesję na punkcie kościoła i religii?
~III sort | 9 marca 2017, 17:39ip-5-*-233-8.multi.internet.cyfrowypolsat.pl (5.*.233.8)
I stało się ! Czerwone kartki pomogły w wyborze Tuska na dalszą kadencję .
~do; AD966 i III sort | 9 marca 2017, 22:33*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.187.14)
AD966, czy ty byłeś ministrantem, którego za skrajny d...lizm i złe skłonności do zwierząt nie przyjęto do zakonu? III sort a ciebie III RP sklasyfikowała w trzeciej grupie odpadów komunalnych? Stąd te wasze ciągle patologiczne wpisy i zachowania?
~do : obserwatora | 9 marca 2017, 22:48*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.187.14)
do : obserwatora. Jesteś niewątpliwie elegancki, żeby w Dniu Kobiet coś takiego napisać: Kobieta bowiem – wedle konwencjonalnych wzorców – jest istotą pełną empatii, ciepła i delikatności. I elegancji. A kiedy widać w telewizorze posłankę Pawłowicz, to okazuje się, że ona jest pełna czegoś innego, co nawet trudno nazwać. Piałeś to rękami czy nogami? Słoma w bucie przy pianiu nie uwierała? To może w tej konwencji kilka słow o kobiecości Ewy Kopacz, Juli Pitery, Scheuring- Wielgus czy Gasiuk- Pihowicz? Istotnie istoty pełne, ale akurat nie tego, co się kobiecością zowie. Serdeczne kondolencje dla ich wybranków życiowych i politycznych !
~do: obserwator | 9 marca 2017, 22:57*.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.187.14)
do: obserwator, z okazji Dnia Ćwoka lub Dnia Buraka napisz koniecznie coś o sobie. Oczywiście szczerze.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.

KONKURS!

Pisz artykuły na Rykowisko i wygrywaj!
Do wygrania 200 złotych co miesiąc!
Regulamin konkursu.
© 2002-2020 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja