« Powrót do portalu Jelonka.comCzytaj także:Walbrzyszek.comŚwidniczka.com
rykowisko Jelonka.com
Sobota, 24 lipca 2021.Imieniny: Kingi, KrystynyNiezalogowany   Zaloguj | Rejestracja | Dodaj artykuł

O realnych problemach związanych z ochroną danych osobowych

Sobota, 31 sierpnia 2019, 7:03
Ostatnio dużo się mówi o tzw. RODO, UODO, tylko tak mi się wydaje, że obie kwestie dotyczące zarówno właściwej ochrony danych osobowych jak i osoby. która się tym zajmuje, została w dość widowiskowy sposób powołana na to stanowisko są jakby odległe, a problemy rzeczywiste pozostają wciąż nierozwiązane...
Te problemy to przede wszystkim wyciek naszych danych osobowych czy wręcz ich sprzedaż - kwestie nie rozwiązane od lat. Posłużę się tu przykładami prosto z życia wziętymi.

Otóż pierwszy z nich dotyczy historii nie tak znów odległej, bo mającej swój początek w 2017 roku, kiedy to "dziwnym zbiegiem" okoliczności po urodzeniu córki w szpitalu jeleniogórskim, zaczęłam dostawać telefony a to od firmy, która zajmowała się sondażem produktów higienicznych jamy ustnej u najmniejszych dzieci, a to od wydawnictwa proponującego książki dla dzieci. Jako, że w pierwszym przypadku udało mi się z rozmówczynią ustalić (była na tyle szczera), że moje dane ma ze szpitala, nie pytałam i nie chcę wiedzieć, w jaki "cudowny" sposób te wrażliwe dane się znalazły u pani ankieterki, ale powiem jedno-jeśli wyciekły to wstyd, że taka instytucja nie pilnuje swoich danych, bo czym jest szpital w Jeleniej Górze w porównaniu choćby z amerykańskim Pentagonem, który niejednokrotnie próbowali zdobyć już różnej maści hakerzy.

Jeśli sprzedali, to tym gorzej dla szpitala, że po pierwsze w taki sposób muszą zdobywać finanse na utrzymanie instytucji, a po drugie, że tak naprawdę w ohydny sposób od osób przebywających w szpitalu wyłudza się dane. Tak więc już po telefonie z wydawnictwa nie musiałam się zastanawiać skąd ma moje dane(a chciałam tylko dodać, że w tym czasie mąż, też dostawał różne propozycje telefoniczne z racji ojcostwa).

Drugi z przykładów to okazjonalne telefony z propozycją przybycia a to do hotelu Europa chociażby po odbiór wiertarki czy niedawny ze środy ubiegłego tygodnia, kiedy poinformowano mnie o tym, że tym razem w hotelu Mercury czeka na mnie do odbioru (oczywiście gratis) ekspres do kawy. Tu już takiej pewności nie mam, skąd obie panie mają dane, nie mówiąc już o tym, że za darmo nic się nie dostaje, bo choćby foremka do piasku kosztuje złotówkę.

Tak więc nie jest problemem, czy w przychodni na przykład pani doktor wywoła mnie do gabinetu po nazwisku, tylko to, czy ktoś w niecny sposób najpierw nie wykorzysta naszych danych, a ktoś następny nas nie oszuka oferując "gratis" prezent, niespodziankę, bonus... bo daliśmy się nabrać.

# Od redakcji: Jeśli macie Państwo problemy i spostrzeżenia - publikujcie je na Rykowisku. To nasze forum dla Was, które bardzo uważnie śledzimy i zamieszczane tam najważniejsze informacje publikujemy na stronie głównej.

Uwaga

Strona rykowisko.jelonka.com zawiera artykuły umieszczone przez czytelników.
Redakcja portalu Jelonka.com nie odpowiada za treści tworzone przez autorów na rykowisko.jelonka.com

Komentarze

~jakaja | 31 sierpnia 2019, 23:25
jeśli wzięłaś po urodzeniu w szpitalu tzw niebieskie pudełko z próbkami oddałaś dane osobowe całej masie różnych firm.
~No, tak | 17 września 2019, 11:52
RODO to fikcja. Nie mówię już o wycieku,; sprzedaży danych osobowych, o których był ostatnio program w telewizji i co jest niedopuszalne, lecz o codziennych sprawach. Dzwonisz do lekarza, by się zarejestrować na wizytę, musisz podać imię i nazwisko. Idziesz do banku, musisz podać pracownikowi dowód osobisty. To samo w urzędach, przy podpisywaniu umów u wybranego operatora sieci komórkowej...
~gość | 29 września 2019, 8:58
Jeśli szukasz czegoś w internecie to natychmiast dostajesz reklamy tych lub podobnych towarów. Są specjalne osoby, które kontrolują pobierane przez nas stronki. Teraz nic nie da się ukryć. Takie czasy. A swoje dane podajemy w najprzeróżniejszych miejscach. Nazwisko, telefon a czasem adres.

Dodaj komentarz

Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.

Witamy na Rykowisku

Teraz wszyscy mogą dodawać artykuły na Rykowisku. Wystarczy mieć konto na portalu Jelonka.com.

Jak przygotować artykuł do publikacji.
© 2002-2021 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONERegulamin | Napisz do nas | Redakcja